logo

یکشنبه, 10 ارديبهشت 1396 11:26

نور پردازی محوطه

نویسنده
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

می توان دلایل زیادی برای روشن نگه داشتن محوطه های بیرونی ساختمان ها برشمرد. به عنوان مثال افزایش امنیت و شناساندن آسان تر ساختمان در بخشی از معماری آن جای می گیرد. گاهی هم هدف آن است که فضای داخل خانه به بیرون انتقال یابد.
نورپردازی در محوطه های مختلف به شکل موردی مشخص می گردد و نمی توان یک نسخه کلی برای تمام محوطه ها تجویز کرد. باید در نورپردازی محوطه به روشنایی معابر بکار رفته در محوطه ها توجه شود. از ایجاد مزاحمت نوری برای همسایگان مجاور محوطه ی مورد نظر خودداری شود. به تعمیر و نگهداری چراغ ها و تجهیزات مرتبط با آن توجه خاص گردد. با توجه به کاربری محیط سطح نور لازم تامین گردد. لازم است چراغ ها و پایه ها با مبلمان استفاده شده در محوطه  هماهنگ و مرتبط باشند. به ظاهر و شکل از نظر زیبایی اهمیت ویژه داده شود. مصرف انرژی الکتریکی به شکل بهینه باشد. به منظور برقراری امنیت، امکان شناسایی مقاصد افراد از روی چهره آنان از فاصله ی حداقل ۴ متری وجود داشته باشد. همچنین در نورپردازی محوطه، نورپردازی می بایست استاندارد و به گونه ای باشد تا موانع، پله ها و سراشیبی ها قابل رویت باشند. از دیگر موارد مهم در نورپردازی محوطه توجه به قابل رویت بودن علائم راهنما، تابلوها و جهت ها قابل شناسایی باشد.
نورپردازی محوطه جنبه ی دکوراتیو دارد و به منظور ایجاد تصاویر چشم نواز و جذب عابرین انجام می شود. در نورپردازی محوطه اشعه نورانی نباید مستقیماً بر چشم ناظران تابیده شود چون موجب خیرگی عابرین و آزار همسایگان می شود.
وجود نقاط تاریک ضروری می باشد زیرا جلوه ی اشیای روشن شده را دو چندان می کند، به منظور دیگر کنتراست مثبت در دیدن اشیا ایجاد می کند. از ایجاد سایه های عمیق اضافی روی سوژه ی نورپردازی شده می بایست پرهیز کرد. رنگ نور انتخابی با توجه به رنگ و ضریب انعکاس سوژه انتخاب شود. از منابع نوری با شاخص وضوح رنگ بالا استفاده کنیم. روشنایی محیط سوژه می بایست مورد توجه بیشتری قرار گیرد، زیرا هر چه سطح روشنایی محیط بیشتر باشد، روشنایی سطح سوژه باید بیشتر باشد. در سیستم نورپردازی محوطه، نصب تجهیزات و تنظیم منابع نوری کاملاً تخصصی است و از روش های مدون و کلاسیکی مانند نصب سیستم روشنایی تبعیت نمی کند. سعی شود در نورپردازی محوطه در فصول خنک و سرد، از رنگهای گرم و در فصول گرم از رنگ های خنک و سرد استفاده شود.
تا حد امکان منابع نوری بکار رفته در نورپردازی مخفی و دور از چشم کار گذاشته شوند. به مسیر ها و طرق تغذیه الکتریکی چراغها در نورپردازی محوطه توجهی خاص صورت گیرد. در نظر گرفتن مسائل اقتصادی در نورپردازی مانند روشنایی نمی باشد و با توجه به طرح و سوژه مقایسه روش های مختلف با یکدیگر امکان پذیر نیست و معمولاً اهمیت سوژه، هزینه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
در انتخاب کردن منابع نوری و توان آنها به دوره های سرویس دهی سیستم نورپردازی با میزان استفاده ی روزانه، هفتگی، فصلی و موقتی توجه بسیار شود. در انتخاب کردن تجهیزات به اخذ مجوزهای نصب با توجه به مالکیت سوژه توجه شود.
 نورپردازي محوطه


منابع:

1 - http://lightingplus.ir
2 - http://www.irannoor.com

خواندن 558 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.