logo

دوشنبه, 09 اسفند 1395 09:56

کافه اسپریس

نویسنده

اولین پروژه‌‌ام معماری خانه‌ خودم

کارشناس‌ارشد معماری هستم. اولین پروژه معماری زندگی‌ام را زمان دانشجویی با حقوقی که از محل کار می‌گرفتم و پس‌اندازی که داشتم برای بازسازی بخشی از خانه‌مان انجام دادم. پس از دو سال همکاری با «بهرام شیردل»، به‌طور مستقل فعالیتم را ادامه دادم. ساختمان اداری- تجاری شاه‌کرم کرج جزو اولین پروژه‌هایی بود که به من سپردند. آن زمان تازه می‌خواستم مدرک معماری‌ام را از دانشگاه بگیرم اما با اعتمادی که کارفرما به من کرد، نامم به‌ عنوان معمار پای پروژه خورد که البته برای من یک نقطه آغاز بود. الان بعد از گذشت 12 سال فعالیت حرفه‌ای ام و اجرای پروژه‌های کوچک و بزرگ بسیاری که در ایران و کشورهایی دیگر مثل امارات و اندونزی انجام دادم معیارهایی را برای تمام کارهایم در نظر می‌گیرم. مثلاً اینکه چطور می‌توانم پروژه‌های ساختمان‌های شهری را فراتر از یک پوسته نما نشان دهم. یعنی تعریفی برای ساختما‌ن‌ها در فضای شهری داشته باشم که مرتبط با فرهنگ معماری ایرانی باشد.
پروژه کافه اسپریس برایم همان جریانی است که از اول دنبالش بودم. یعنی ایجاد الگو در حرفه معماری. در واقع یکی از انگیزه‌هایی که باعث شد این پروژه را با تمام کوچک بودن و محدودیت‌هایش قبول کنم، این بود که نشان دهم در فضای 23 مترمربعی که ارتفاع خیلی بلندی هم ندارد می‌شود ایده‌های نو داد. اولین ایده‌ای که برای اجرای طرح به ذهنم آمد، پیدا کردن رابطه‌ای برای انتخاب نوع معماری و متریال کار با منطقه‌ آنجا که مرکز فروش صنایع‌دستی تهران به حساب می‌آید، بود. به‌ویژه اینکه این کافه روبروی سازمان صنایع‌دستی ایران هم قرار دارد.
آجر را از این جهت که متریال قدمت‌داری در اقلیم ایران است، انتخاب کردم تا آن را با لعاب فیروزه‌ای که یکی از مشخصه‌های تأیید کننده معماری ایران است، ترکیب کنم. در واقع با این کار می‌خواستم براساس دانش و خلق معماری گذشته‌هایمان و داده‌های امروز اثری نو را به وجود آورم و بگویم معماران می‌توانند تنها در یک جریان پیوسته سیر نکنند یا تنها از معماری مدرن در پروژه‌هایشان بهره نبرند. معماری گذشته ما فقط مربوط به گذشته نبوده که حالا بگوییم تاریخ مصرفشان تمام شده بلکه هنوز هم الگوی معماری آنها می‌تواند در زندگی‌های مدرن و فضاهای شهری‌مان همچنان جاری باشد.
طراحي مدرن كافه اسپيرس
متريال كافه اسپيرس

در این پروژه سعی کردم علاوه بر متریال کار که گفتم، برای نورپردازی و آکوستیک فضا راه‌حل‌های جدیدی مطرح کنم تا در نهایت فضایی ایجاد شود که بتواند همه عوامل را به هم مربوط کند. یک جاهایی از این مسیر واقعا سخت بود اما سعی کردم با کمک گرفتن و استفاده از عوامل ساده راه‌حل‌هایی را ایجاد کنم تا پروژه همانطور که طراحی شده انجام شود.
سعی کردم ادبیات ساخت و ساز این پروژه را بر اساس توانایی پیمانکارهایی که وجود داشتند تعریف کنم. مثلاً بنّایی که این کار را انجام داد در کارش ماهر بود اما تجربه‌ای مثل این کار را نداشت با این حال توانست آن را انجام دهد. یا آهنگر این پروژه هم همینطور کار مشابه این کار را انجام نداده بود اما او هم موفق شد. آنجا مطمئن شدم موفقیت در هیچ کاری سخت نیست.
کافه اسپریس فضایی با ۲۸ متر مربع در خیابان نجات الهی در مرکز تهران است، که توسط مغازه های صنایع دستی احاطه شده و ساختمان سازمان صنایع دستی ایران در همسایگی و رو به روی این کافه قرار دارد. کافه اسپریس توسط  هومن بالا زاده معمار ایرانی که  کافه ام و پروژه های برجسته زیادی در کارنامه کاری اش دارد انجام گرفته است. هدف از این پروژه بازسازی یک مغازه کارت فروشی و تبدیل آن به یک کافی شاپ بود.
بازسازي كافه اسپيرس

مشخصات پروژه کافه اسپریس:


    معمار : هومن بالازاده
    مساحت :28 متر مربع
    محل اجرا: تهران، خیابان کریم خان، خیابان نجات الهی جنوبی، روبروی ساختمان صنایع دستی کشور، جنب بانک تجارت
    مدير طراحي : الهام سيفي آزاد
    تيم طراحي : نيلوفر اله طاها – نوشين عطروش
    تصويرسازي سه بعدي : مونا رضوي
    كارفرما : امير درخشي
    عكاس: بهرام تقي اف
    مجري برق : مهندس فرد
    سرپرست آجرچيني: علی اکبری، نصرت الله منصوری
یکی از مسائل اصلی در طراحی داخلی کافه اسپریس ایجاد تنوع بصری در فرم بود. در یک فضای کوچک با انتخاب این کانسپت، حس و حال و درک بازدید کنندگان در ارتباط با طراحی فرم این پروژه نکته مهمی بود که با تغییر و ترکیب رنگ در آجرها و پس و پیش نشاندن آنها ایجاد شد. سمت فیروزه ای رنگ جداره آجر ها رو به جنوب قرار گرفت و با هندسه یکپارچه از پیاده رو آغاز شده و داخل کافه ادامه پیدا است.
تغيير متريال كافه اسپيرس
با توجه به قرارگیری بنا رو بروی ساختمان مرکزی صنایع دستی ایران که نمایی آجری دارد. از آجر برای شکل دهی فضا استفاده شد. به عبارت دیگر: طراحی کلی پروژه، بر اساس به کارگیری ایده و کانسپتی برپايه مواد و مصالح سنتي در هندسه ای یکپارچه شکل گرفت است، که با آغاز آن در فضاي بيروني و امتداد دادن آن به فضاي داخلي وحدت و هماهنگی در کل پروژه ایجاد شده است. با این کار مشتری های کافه در مسیری که طراح آگاهانه ایجاد کرده قرار خواهند گرفت.
تزئينات آجري كافه اسپيرس
با توجه به آنکه این بنا روبه‌روی ساختمان مرکزی صنایع دستی ایران که یک ساختمان آجری است، قرار گرفته، ما از آجر برای شکل‌دهی فضا استفاده شده است ،
موقعيت كافه اسپيرس

با توجه به کوچک‌بودن فضا، آجر را به ابعاد ریزتر تبدیل شده است ، به گونه‌ای که یک آجر 20 در 10 در 5 را به هشت قطعه 5 در 5 در 5 تبدیل کردیم و سپس یک ضلع آن را لعاب دادیم. بنابراین، متریال پروژه بر اساس این مدل آجر شکل گرفت آجر با لايه ضد باكتري که از نظر بهداشتی نیز جوابگوی نظافت دیوارهای کافه بود.
متريال آجر كافه اسپيرس
در ابتدا، وقتی ما از وضع موجود بنا بازدید کردیم، با یک سقف کوتاه در حدود 2 متر ارتفاع و با یک نیم‌طبقه کوتاه‌تر در حدود 1/5 متر ارتفاع روبه‌رو شدیم. با توجه به وضعیت بنا، دیاگرام فضایی طرح می‌بایست مشکلات وضع موجود بنا را حل کند. در قدم اول، نیمی از نیم‌طبقه مغازه را تخریب گرديد  تا ارتفاع مغازه نیمی از سطح همکف بلندتر شود و سپس آشپزخانه کافی‌شاپ را به همراه سرویس بهداشتی، در بالا قرار داده شد  که از طریق یک پله و یک بالابر، با فضای پایین در ارتباط باشد مساله بعدی، ایجاد یک هواکش قوی برای آشپزخانه بود که می‌بایست در دیاگرام فضایی طرح دیده می‌شد. با توجه به اینکه هدف اين بود كه  هواکش صنعتی آشپزخانه در نمای کافه خودنمایی نکند و همچنین با آشپزخانه در ارتباط باشد، دیاگرام سه‌بعدی به گونه‌ای طراحي شد که از بیرون به درون کشیده شود و ارتباط بین آشپزخانه و حجم پایین و حجم بیرون را به طور همزمان ایجاد کنددر عین حال، تهویه صنعتی آشپزخانه نیز در طرح مستتر شد. بر این اساس، یک دیاگرام سه‌بعدی به وجود آورده شد  که همگی این خواسته‌ها را تامین و در عین حال، یک ساختار یکپارچه را برای همگی قسمت‌ها فراهم می‌کرد.
پلان كلي كافه اسپيرس
دیاگرام فضایی از نظر مصالح و عملکرد، پروژه را به دو بخش اصلی تقسیم می کند.
بخش درونی آشپزخانه که از طریق دیوار انتهایی به کف کافی شاپ می رسد و تعریف کننده در ورودي كافه است كه تاسيسات دمنده فضاي كافه را بالاي ورودي مخفي كرده است . آشپزخانه كه در سطح بالاتر قرار دارد به وسيله راه پله و يك آسانسور كوچك به طبقه همكف وصل مي شود .
ورودي و نماي كافه اسپيرس
فضاي اصلي كافه اسپيرس
بخش بیرونی با سطح آجری که از کف پیاده روی جلوی کافه شروع می شود و به نما و نهاینا به فضای داخلی انتقال پیدا می کند. همچنین تمام نیازهای آینده مانند در نظر گرفتن مکانی برای آویزان کردن تابلوها و.. در روند طراحی پیش بینی شد.


نورپردازي پروژه توسط چراغ های کار شده در شکاف ها و در بین مفاصل آجرها با الهام از معماری سنتی ایران، به زبانی مدرن طراحی و ارائه شد. با توجه به وجود بافت آجری به عنوان پوشش فضا امکان نورپردازی به این شکل به وجود آمد که توانست جلوه ای متفاوت و خاص به فضا ببخشد.
آجركاري كافه اسپيرس
نورپردازي كافه اسپيرس

نوآوری‌ها و مزایای پروژه

1.    یکپارچگی کل و جزء در دیوارها، سقف‌ها و نورپردازی بیرون و درون طرح، با استفاده از یک متریال سنتی که معرف هویت معماری ایرانی است.
2.    سعی در ایجاد ارتباط مغازه با بافت شهری خود که مرکز صنایع دستی ایران است.
3.    استفاده از لعاب سنتی با بیانی که بتواند در فضای محدود، ایجاد ترکیب رنگ و نور متفاوت کند.
4.    استفاده از نورپردازی مصنوعی در فضا، با ادغام با هندسه آجرچینی.
5.    پرهیز از  به‌کارگیری متریال‌های گوناگون در فضای پروژه و ایجاد یک هویت یکپارچه.
6.    حل مسائل مختلف پروژه از طریق یک دیاگرام کلی سه‌بعدی که کل فضا و هندسه آجرچینی فضا را نیز تعریف کرده است حل‌کردن تاسیسات در میان لایه‌های طرح، به گونه‌ای که تاسیسات در حالت حداقل خودنمایی کند.
7.    رسیدن به راه‌حل‌های ساده ساخت‌وساز، با توجه به پیچیدگی هندسه آجرچینی طرح.

 


پست پروداکشن چیست؟


برخلاف عقیده همگانی پست پروداکشن فقط یک مونتاژ برای ارائه کار نهایی نیست بلکه پست پروداکشن خود یک علم است و به تجربه و مطالعه زیادی نیاز دارد. در رشته های عکاسی، فیلم سازی و تدوین، پست پروداکشن برای ارائه محصول نهایی به کار برده می شود.
اینکه می گوییم یک علم است به خاطر این است که صرف پست پروداکشن فقط زیبایی و گول زدن بیننده نیست، بلکه ارائه کار به بهترین روش و صحیح ترین راه است.
پست پروداكشن
post production

محدوده دید انسان

امتیاز پایین سمت چپ
با توجه به خصلت چشم انسان در هر میدان بصری به قسمت پایین سمت چپ رغبت بیشتری نشان داده می شود.
چشم هنگام نگریستن ابتدا نوعی ردیابی در جهت های خطوط مرجع عمودی و افقی انجام می دهد و سپس ردیابی در سمت پایین و چپ انجام می گیرد.
محدوده ديد انسان

معمولا محدوده دید انسان مثلثی شکل است.

04

حدود ديد انسان

کادر بندی

به محل و چگونگی قرارگیری عناصر موجود در یک صحنه، در یک عکس یا تابلوی نقاشی، کادربندی گفته می شود. کادر، عامل محدود کننده عناصر تشکیل دهنده تصویر است. کادر اولین عاملی است که بیننده با آن تماس پیدا می کند.
كادربندي
كادربنديكادربندي

عوامل تعیین کادر

1.    موضوع
حالت کلی موضوع در انتخاب کادر موثر است. انتخاب کادر باید با حالت جا افتاده و پذیرفته شده طبیعی موضوع که در نهایت به راحتی مورد پذیرش چشم بیننده قرار می گیرد، متناسب باشد.

2.    عوامل هدایت کننده چشم
این عوامل موجب تعیین کادر می شود. از این نمونه می توان به جهت دید و یا سمت حرکت موضوع، خطوط، سطوح و تاریکی ها و روشنایی ها اشاره کرد.

انواع کادربندی

1.    کادر مستطیل افقی
اگر نقطه ای را در داخل کادر مستطیل افقی در نظر بگیریم و حرکتی برای آن تصور کنیم به نظر می رسد که می تواند به سمت چپ یا راست حرکت کند. این کادر با حالت عناصری که در امتداد خط افق گسترده شده اند، متناسب است.
2.    کادر مستطیل افقی
نقطه مورد نظر در این کادر، فقط می تواند به صورت عمودی حرکت کند. کادر مستطیل عمودی، پویاتر از مستطیل افقی است. بنابراین موضوع ها در آن پویاتر و پر جنب و جوش تر به نظر می رسد. این کادر با حالت موضوعاتی که شکل کلی آنها عمودی است، همخوانی بیشتری دارد.
3.    کادر مربع:
به دلیل تساوی بین اضلاع این کادر، بیننده به تساوی به چهار ضلع و زاویه آن جلب می شود.
انواع كادربندي

نمونه هایی از کادر بندی
نمونه هايي از كادربندي

ترکیب تناسب طلایی و توالی فیبوناچی

هنرمندان قدیمی برای اضافه نمودن حس توازن و شکوه به یک صحنه، مجسمه یا بنا، مدت ها از ترکیب تناسب طلایی استفاده کرده اند. ترکیب مزبور یک تناسب ریاضی براساس نسبت 618/1 بوده و در اغلب مواقع در طبیعت، مثلا در صدف های دریایی و الگوی دانه های گل آفتابگردان و یا ساختار هندسی بازوهای میله ای کهکشان های مارپیچی موجود در کیهان یافت می شود.
ترکیب تناسب طلایی و توالی فیبوناچی


ترکیب تناسب طلایی و توالی فیبوناچی


مستطیل فیبوناچی
مستطيل فيبوناچي

ترکیب تناسب طلایی یا توالی فیبوناچی

ترکیب تناسب طلایی یا توالی فیبوناچی

ترکیب تناسب طلایی یا توالی فیبوناچی

ترکیب بندی

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون (composition)، در هم آمیختن بخش ها و یا عناصر جداگانه و ایجاد یک کل است.
کادرهای طلایی دارای تناسب هندسی موزون هستند که چشم بیننده آنها را خوشایند تر از تناسبات دیگری می پذیرد. اگر طول و عرض این کادر را به وسیله خطوط فرضی به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم، خطوط ترسیم شده را "مقاطع طلایی" و نقاط ناشی از برخورد این خطوط را "نقاط طلایی" می نامند. زیبایی شناسان پس از آزمایش های متعدد متوجه شده اند که چشم انسان در اولین برخورد با کادرهای طلایی، به مقاطع و نقاط خاصی توجه می کند، سپس به بقیه فضای کادر می پردازد. این مناطق و نقاط، همان نقطه ها و محل های طلایی هستند.
در الفبای ترکیب بندی (کمپوزیسیون) گفته می شود که بهتر است عوامل مهم صحنه را بر روی خطوط و نقطه های طلایی قرار دهند.


تركيب بندي

قوانین ترکیب بندی

1.    قانون یک سوم
قرنهاست که قانون یک سوم در ترکیب بندی مورد استفاده قرار می گیرد و شاید مهمترین قانون و روش ترکیب بندی باشد. قانون یک سوم به این شکل اجرا می شود که کادر، به یک جدول 3 در 3 تقسیم می شود. نقاط طلایی خطوط عمودی و افقی، بهترین مکان برای قرارگرفتن بخش های مهم تصویر به شمار می آیند.  با قرار دادن بخش مهم تصویر خود در یکی از این چهار نقطه تلاقی، موضوع عکس خود را در موقعیتی بسیار جذاب تر از زمانی که آن را درست در وسط کادر بگذارید قرار می دهید.
قانون يك سوم
قانون يك سوم

2.    سادگی
سادگی، به این معناست که اطلاعات تصویری موجود در یک عکس را تا حد امکان ساده نگه داریم.

15

نکات مهم برای بهبود کادربندی تصاویر

-    قانون یک سوم (قراردادن سوژه روی خطوط یک سوم)
-    قانون نقاط طلایی (قراردادن نقاط کلیدی سوژه مانند چشم ها روی نقاط طلایی تصویر
-    ایجاد حالت S انتهای سوژه
-    ایجاد حالت  X برخورد سوژه با عوامل محیط در طول قطر کادر
-    بررسی پس زمینه و پیش زمینه (تنظیم دیافراگم، عمق میدان و نوع کادر عکس)
-    استفاده از کادرهای طبیعی ( استفاده از عناصر موجود مانند پنجره به عنوان کادر در زمینه)
-    استفاده از قاعده فرد (گنجاندن سوژه درکادر با ضریب اعداد فرد)

عناصر اولیه در ارتباط بصری
-    نقطه
-    خط
-    شکل
-    جهت
-    رنگمایه
-    رنگ
16

بررسی تصاویر توسط ناظر
بررسی تصاویر توسط ناظر به چهار صورت زیگزاگی، قطری، حرکتی، جابجایی انجام می گیرد که در تصاویر نمونه ایی از ترکیب بندی متناسب با این چهار حالت را مشاهده می کنید.

18

25
26

27

 

 

پیشگفتار

امروزه اهمیت قرارداد در روابط کاری بر کسی پوشیده نیست. برای درک اهمیت تنظیم قرارداد، می توان به پرونده های قضایی کشور که نتیجه فقدان قرارداد و یا تنظیم غیر تخصصی و صحیح قرارداد بین طرفین می باشد، نگاهی انداخت. تاوان این چنین مسائل علاوه بر اتلاف روزها و ماه ها و حتی سال ها در مراجع قضایی و صرف هزینه هایی برای وکالت و دادرسی، شامل صدمات معنوی و روانی بر افراد نیز می باشد. در معماری و ساختمان سازی مالکین زمین و ساختمان نیاز به ارجاع کار به متخصصین و عقد قراردادهایی در راستای پروژه ساختمانی مورد نظر دارند. در قراردادهای طراحی معماری برای مواردی همچون طراحی نما، طراحی داخلی، طراحی فاز یک و دو و ارائه نقشه های معماری لازم براساس ضوابط مربوطه و طی فرایندی مشخص توافق و تعهداتی تعیین می شود، که تنظیم این موارد از اهمیت بالایی در بهبود روند کار دارد.

راهکارهایی برای جلوگیری از حوادثی مانند فاجعه پلاسکو

مهم‌ترین راهکار برای دفع شر از برج باروت‌ها در تهران، اقدام عاجلی است

که ظاهرا تا کنون، به رغم صراحت قانون تکلیف شهرداری‌ها، به شکل کامل

مورد عمل قرار نگرفته است. تا کنون نحوه برخورد با ساختمان‌های قابل

اشتعال اما فاقد ایمنی حداقلی در برابر حریق، در حد صدور اخطاریه و

هشدارنامه، برای ترغیب مالکان و بهره‌برداران این ساختمان‌ها به ایمنی‌سازی

بوده است در حالی که مطابق بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها و تبصره مربوطه،

شهرداری‌ها وظیفه دارند به منظور حفظ شهر از خطر حریق و رفع خطر از ساختمان‌های

چکیده ضوابط راه پله و آسانسور

در طرح های مسکونی

با ادغام ضوابط معلولین و آسانسور و ایمنی و آتش نشانی در مورد راه پله و آسانسور

مورد نیاز در طرح های مسکونی به نتایج زیر می رسیم :

۱- ابعاد داخل به داخل باکس راه پله ۲۴۰ در ۴۸۰ سانتیمتر

۲- ابعاد داخل به داخل باکس آسانسور ۱۶۰ در ۲۰۰ سانتیمتر. ۳ متر مربع

۳- لابی جلوی آسانسور( پاگرد جلوی اسانسور) ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتیمتر. ۲٫۲۵ مترمربع

۴- در صورتیکه در هر طبقه تا چهار واحد مسکونی داشته

باشیم یک واحد راه پله و آسانسور کافی است.

۵- در صورتیکه در هر طبقه بیشتر از چهار واحد مسکونی

داشته باشیم حداقل دو واحد راه پله و آسانسور

۶- ارتفاع پله ۱۷ سانتیمتر وعرض کف پله

۳۰ سانتیمتر و دیوار دور تا دور باکس

راه پله و باکس آسانسور ۲۰ سانتیمتر

ضوابط نورگیر،حیات خلوت،یا پاسیو

۱ – ضوابط نورگیری در قطعات کوچکتر یا مساوی ۲۰۰ متر مربع

حداقل مساحت نورگیری در قطعات کوچکتر یا مساوی ۲۰۰ متر مربع

برای فضاهای اصلی معادل ۶% ( شش درصد )

مساحت زمین و حداقل بعد نورگیر ۲ متر الزامیست.

( به اطاق های خواب و هال و نشیمن و پذیرایی و ناهارخوری فضاهای اصلی میگویند . )

حداقل مساحت نورگیری در قطعات کوچکتر یا مساوی ۲۰۰ متر مربع برای

فضاهای فرعی معادل ۳% ( سه درصد )

مساحت زمین و حداقل بعد نورگیر ۲ متر الزامیست.

( به آشپزخانه و انباری فضای فرعی میگویند . )

۲ – ضوابط نورگیری در قطعات بزرگتر از ۲۰۰ متر مربع
حداقل مساحت نورگیری در قطعات بزرگتر از ۲۰۰ متر مربع برای

فضاهای اصلی معادل ۱۲ متر مربع و حداقل بعد نورگیر ۳ متر الزامیست .

حداقل مساحت نورگیری در قطعات بزرگتر از ۲۰۰ متر مربع برای فضاهای

فرعی معادل ۶ متر مربع و حداقل بعد نورگیر ۲ متر الزامیست .

در صورتیکه از یک نورگیر دو یا چند واحد مسکونی مستقل نورگیری میکنند :

فاصله دوپنجره فضای اصلی روبروی هم ۶ متر الزامیست .

فاصله دوپنجره فضای فرعی روبروی هم ۴ متر الزامیست .

فاصله دوپنجره ، یک فضای اصلی ویک فضای فرعی روبروی هم ۴ متر الزامیست.

*ضوابط ابعاد و مساحتهای نورگیر و حیاط خلوت های مذکور برای

ساختمانهای معمولی تا پنج طبقه ملاک عمل میباشد.

در صورتیکه در تعبیه نورگیرهای واحدهای مسکونی،

شرایط بالا رعایت شده باشد مساحت نورگیرها یا

پاسیوها جزء زیربنا محسوب نمی گردند.

ضوابط شهرداری و نکات مهم در طراحی معماری

قرارگیری یک پارکینگ حداقل دهانه ۲٫۵ متر

قرارگیری دو پارکینگ کنار هم حداقل دهانه ۴٫۵ متر

قرارگیری سه پارکینگ کنار هم حداقل دهانه ۷ متر

طول مورد نیاز جهت پارکینگ ۵ متر

حداقل فضای یک پارکینگ ۲٫۵*۵ متر

شعاع گردش یا طول مورد نظر جهت مانور ۵ متر

حداقل عرض در ورودی پارکینگ ۳ متر

عرض رمپ یکطرفه ۳ متر و دوطرفه ۶ متر

عرض رمپ قوسی یکطرفه ۳٫۶۵ متر و دوطرفه ۷ متر

شیب رمپ پارکینگ ۱۵ درصد

هر واحد بالای ۱۰۰ مترمربع در طبقه اول و دوم به یک پارکینگ نیاز دارد.

واحد مسکونی کوچکتر از ۱۵۰ مترمربع یک پارکینگ -۱۵۰ تا ۲۰۰ متر ۱٫۵ پارکینگ

  بیش از ۲۰۰متر دو پارکینگ

همچنین درصورتی که تعداد واحد فرد باشد یک واحد از پارکینگ معاف است.

حداکثر ارتفاع مفید واحد مسکونی ۲٫۹ مترکه ۳٫۱ میگیریم

حداکثر ارتفاع پارکینگ ۲٫۴۰ مترکه ۲٫۸ میگیریم

شیب رمپ مفید پیلوت ۲٫۴۰ متر

حداکثر ارتفاع زیرزمین ۲٫۲۰ مترکه

حداکثر ارتفاع مفید واحد تجاری ۴٫۵۰ متر

حداقل ارتفاع مفید ورودی پارکینگ ۱٫۸۰ متر

ارتفاع مفید خرپشته ۲٫۲۰ متر

ارتفاع نورگیری در زیرزمین حداکثر ۹۰ سانتی متر

حداقل سطح پنجره نباید از یک پنجم (۱/۵)سطح فضا کمتر باشد.

حداقل عرض حیات خلوت اگر سرتاسری باشد ۲ متر و اگر سرتاسری نباشد ۳ متر

احداث پیش آمدگی یا بالکن در گذر ۱۲ تا ۲۰ متر۱۲۰ سانتی متر و در گذر بالای ۲۰ متر

۱۵۰  سانتی متر مجاز است. که به صورت دال اجرا میشودارتفای این

پیش آمدگی از زیر آن تا روی خیابان ۳٫۵۰ متر

حداقل ارتفاع چاله آسانسور ۱٫۶۰ متر

حداقل عرض آشپزخانه و اتاق خواب ۲٫۵۰ متر – نشیمن ۳٫۰۰ متر – پاگرد ۱٫۲۰ متر